phone 066 707 777 phone 065 580 777 mail [email protected]

Otkrijte 9 popularnih i netipičnih stilova uređenja enterijera – koji biste odabrali za Vaš stan?

Kada konačno dođete do svog stana, na redu je proces opremanja istog. Može da bude jako uzbudljivo, ponekad zamorno, ali u svakom slučaju pozitivno. Da bismo vam olakšali pomenutu proceduru opremanja, pripremili smo kratak pregled postojećih stilova enterijera. Dok su neki od njih klasični i uvijek u trendu, postoje i oni netipični koji pružaju jedinstvenu notu prostoru.

Skandinavski stil

Ovaj veoma prisutan dizajn enterijera popularizovale su velike robne kuće iz skandinavskih zemalja. Sa dobrim razlogom jer se ovaj stil, koga odlikuju minimalizam, jednostavne forme i svijetle boje, estetski dobro uklapa u svaki stan. Više od toga, ovakvo uređenje prostora otkriva mnogo o savremenom čovjeku koji cijeni prije svega funkcionalan i rasterećen prostor. Sa svojim karakterističnim svijetlim tonovima, poput bijele, sive i pastelnih nijansi, te naglaskom na prirodnim materijalima kao što su drvo i vuna, skandinavski stil stvara toplu i ugodnu atmosferu. Često se kombinuje sa kućnim biljkama koje unose sviježinu i život u svaki prostor.

Industrijski stil

Industrijski stil, sa svojim karakterističnim otvorenim prostorima, izloženim cijevima i metalnim površinama, stvara stilizovano „sirov“ izgled enterijera. Ovaj dizajn često podrazumijeva da zidovi ostanu u svom prirodnom stanju, što doprinosi autentičnom, neprerađenom izgledu prostora. Inspirisan je fabrikama i industrijskim zgradama, a danas dominira u većim lokalima ili poslovnim prostorima. Ponekad se opisuje kao „muški“ stil zbog svoje skromnije palete boja i naglaska na tamnije tonove. Njegova suština leži u kombinovanju robustnih materijala i otvorenih prostora. Ovaj stil prija ljubiteljima urbanog i modernističkog dizajna.

Boho stil

Boho stil karakterišu živopisne boje, različiti uzorci i elementi dekoracije koji potiču iz različitih kultura i tradicija. Forme predmeta naglašavaju individualnost i slobodan izraz. Za boho stil se vezuju šareni dezeni, zbog čega je postao sinonim za živost i vedrinu. Dok industrijski stil često nosi epitet „muškog“, boho stil je češće prepoznat kao „ženski“ sa mnoštvom ružičastih nijansi. Ovaj stil je idealan za kreativce koji preferiraju koloritni i pomalo lepršav životni prostor. Predmeti koje često možete vidjeti u stanu boho uređenja su persijski i afrički tepisi, jastuci sa vezom iz Indije, zidne dekoracije, drveni namještaj sa rezbarijama, umjetnički predmeti, korpe i pleteni proizvodi.

Moderan stil

Moderan stil ima pomalo opšti naziv, ali obuhvata širok spektar enterijera čistih linija, neutralnih boja i visokovalitetnih materijala. Ovaj stil se fokusira na estetski privlačan dizajn i funkcionalnost, bez pretjerane dekoracije. U modernim enterijerima dominiraju neutralne boje poput bijele, sive, crne i bež, slične kao u paleti skandinavskog stila, ali sa notom skupocijenosti. Preovladavaju jednostavne i jasne forme, a površine su glatke i sjajne, čime se postiže sofisticiran izgled. Osvijetljenje je ključan element. Velike staklene površine i ogledala doprinose prostranosti i prozračnosti. Rasvijeta je funkcionalna, ali i dekorativna, često u vidu minimalističkih lampi, visilica i LED svijetiljki. Ovakvi prostori često se definišu kao „elegantni“ ili „luksuzni“. Ako želite da postignete baš takav utisak, ovo je pravi stil za vaš dom.

Klasičan stil

Klasični stil je sinonim za otmjenost i raskošnu estetiku, asocirajući na minule epohe. Karakterišu ga zasićene boje, unikatan namještaj i skupocijeni materijali poput mahagonije i baršuna. Ovaj stil donosi osjećaj raskoši kroz detalje kao što su intarzije, tepisi sa uzorkom i bogate zavjese. Klasični enterijeri često uključuju dekorativne elemente poput kristalnih lustera, umjetničkih djela u pozlaćenim ramovima i stilizovanih ogledala. Prostori uređeni u ovom stilu odišu tradicijom, stvarajući ambijent koji je istovremeno topao i otmjen. Namještaj je često izrađen od drveta sa finim rezbarijama. Klasični stil je idealan za one koji cijene prefinjenost i „salonsku“ estetiku u svom domu.

Rustičan stil

Rustičan stil donosi prirodu u vaš dom kroz obilnu upotrebu prirodnih materijala poput drveta i kamena. Karakterišu ga topli tonovi i teksture koje stvaraju prijatnu i udobnu atmosferu. Namještaj u rustičnom stilu često je masivan i robustan, izrađen od grubo obrađenog drveta, što unosi osjećaj autentičnosti i tradicije. Ovaj stil je idealan za ljubitelje prirode i one koji cijene jednostavnost. Detalji poput pletenih korpi, vunenih prekrivača i ručno izrađenih predmeta dodatno naglašavaju uticaj tradicije. Rustični enterijer često uključuje kamine, drvene grede i velike prozore koji unose obilje prirodne svijetlosti. Boje su neutralne i zemljane, u duhu prirodnog ambijenta. Ovaj stil je savršen za one koji žele da stvore utočište mira i harmonije.

Art Deco

Art Deco stil izdvajaju geometrijski oblici, bogate boje i luksuzni materijali. Poznat po svojim glamuroznim elementima, Art Deco unosi dozu sofisticiranosti u svaki prostor. Dominantne boje su duboke i zasićene, često u kombinaciji sa zlatnim detaljima i staklom, što doprinosi utisku „prestiža“. Materijali poput lakiranog drveta, hromiranih metala i poliranog kamena često se koriste u enterijerima uređenim u ovom stilu. Geometrijski obrasci i simetrične linije su ključne karakteristike koje se mogu vidjeti na namještaju. zidnim dekoracijama i podovima. Ovaj stil je savršen za one koji žele da stvore sofisticiran i vizuelno upečatljiv ambijent.

Japanski „ZEN“ stil

Japanski stil, poznat i kao Zen stil, nije u velikoj mjeri prisutan na našim prostorima, ali ga vrijedi razmotriti ukoliko se poistovjećujete sa njegovim vrijednostima. Glavne odlike ovpg stila su minimalizam, prirodni materijali i jednostavne forme u duhu japanskih tradicionalnih domova. Enterijer je koncipiran da teži harmoniji, a dominantna emocija je „spokoj (zen)“. Prirodni materijali poput bambusa i drveta često se mogu naći u ovakvom prostoru, doprinoseći osjećaju povezanosti sa prirodom. Dekoracija je umjerena u duhu minimalizma, kojim se postiže funkcionalnost i otvorenost prostora. Boje su neutralne i zemljane, često inspirisane prirodnim pejzažima. Japanski stil je idealan za one koji žele da stvore umirujući ambijent u svom domu.

Mediteranski stil

Mediteranski stil ćete prepoznati po terakotskim pločicama i tradicionalnim detaljima, po čemu je blizak drugim stilovima, ali se ističe duhom Sredozemlja sa mnoštvom referenci na more i plažu. Ukoliko želite opušten i šarmantan ambijent, kao da ste vječno na odmoru, odaberite mediteranski dizajn enterijera. Ovaj stil preferira prirodne materijale poput drveta i kamena uz pomenute terakotske pločice. Otvoreni prostori i veliki prozori stvaraju dom „okupan suncem“, povezujući ga sa prirodom. Veoma je zahvalan za dekorisanje i dopušta mnoštvo oblika i dezena.

Nadamo se da vam je naš izbor stilova enterijera bio zabavan i koristan. Odlučite se za onaj koji je najpribližniji vašim ličnim preferencama i osjećaju koji težite da postignete. Kako je u pitanju životni prostor u kome provodite većinu vremena važno je da odaberete ono što vam prija estetski i funkcionalno. Pred vama je kreativan proces, zato pustite mašti na volju.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *