phone 066 707 777 phone 065 580 777 mail [email protected]

DESET NAJVIŠIH ZGRADA U SVIJETU

Neboderi koji dodiruju nebo simbol su urbanog stila i moći. Drastično poboljšanje inžinjerskih sposobnosti tokom godina u kombinaciji sa tehnologijom čini da zemlje grade sve više zgrade, pomjerajući tako granice. Iako je koncept nebodera započeo prije više od jednog vijeka u Sjedinjenim Američkim Državama, globalni bum se polako pomjera ka zemljama Bliskog istoka i Kini u poslednjih nekoliko decenija. Čak pet od ukupno deset najviših zgrada na svjetu nalazi se u Kini. U ovom članku podjelićemo 10 najviših zgrada na svijetu, koje su zaista impresivna arhitektonska djela.

  1. Burj Khalifa

Visina: 828 metara

Burj Khalifa je najviša zgrada na svijetu i ujedno najviša zgrada u Dubaiju već više od decenije. Burj Khalifa je toranj visok 828 metara i ima 163 sprata koji može da primi 30 000 ljudi. Posjeduje 206 spratova od čega su 162 nastanjiva. Izgradnju ovog mega projekta izvršila je arhitektonska firma sa sjedištem u Čikagu, Skidmore, Owings & Merrill. Za izgradnju ove zgrade bilo je potrebno skoro šest godina. Glavni arhitekta ovog projekta bio je Adrian Smith. Burj Khalifa je dobila nekoliko nagrada i priznanja iz cijelog svijeta. Ima mnogo hotela, tržnih centara, parkova, a takođe i vještačko jezero.

  1. Merdeka 118

Visina: 678,9 metara

Merdeka 118 zauzima drugo mjesto na listi najviših zgrada na svijetu. Neboder je dostigao svoju punu  visinu kada je završen njegov šiljasti toranj. Time je Merdeka 118 svrgnula sa trona Šangajski toranj i postala je druga najviša zgrada na svijetu. Ovaj megavisoki neboder od 118 spratova dizajnirala je australijska firma Fender Katsalidis. Ova zgrada nalazi se u Kuala Lumpuru u Maleziji. Na 118 spratova zgrade smješteni su poslovni prostori, hotel, maloprodajni i stambeni objekti kao i osmatračnica i restoran koji je najviši u jugoistočnoj Aziji.

  1. Shanghai Tower

Visina: 632 metra

Šangajska kula je treća najviša zgrada na svijetu. Završena je 2014. godine i za njenu izgradnju bilo je potrebno više od 8 godina. Cijena izgradnje ove „uvrnute“ zgrade je nevjerovatnih 4,2 milijarde dolara. Šangajski toranj ima hotel sa 258 soba i najvišu opservatoriju na svijetu sa koje se može vidjeti cijeli obris  Šangaja.

  1. Abraj Al-Bait

Visina: 601 metar

Sa sjedištem u Meki, Abraj Al-Bait je kompleks od sedam nebodera u vlasništvu vlade Saudijske Arabije. Ove kule su izgrađene da razviju turizam i opslužuju hodočasnike koji posjećuju grad kao dio projekta zadužbine kralja Abdulaziza. Bilo je potrebno sedam godina da se završi, a procjenjena cijena izgradnje je 15 milijardi dolara. Toranj Abraj Al-Bait zauzima četvrto mjesto na listi najviših zgrada na svijetu i jedna je od najviših zgrada u Saudijskoj Arabiji. Nalazi se u neposrednoj blizini velike džamije u svetom gradu Meki. Za širu javnost otvoren je davne 2011. godine. U tornju se nalazi oko 96 liftova. Sat ove kule se vidi sa čak 30 KM udaljenosti i postaje kula opservatorije u mjesecu svetog Ramazana.

  1. Ping An Finance Tower

Visina: 599 metara

Ping An Finance Tower je peta najviša zgrada na svijetu i druga najviša zgrada u Kini. Nalazi se u gradu Šenžen i visoka je 599 metara. Izgrađen je isključivo za Ping An osiguravajuće društvo. Iako je zgrada otvorena 2015. godine produžena gradnja je trajala još neko vrijeme, do 2017. godine. Ping An Finance Tower ima 115 spratova i mnoge sadržaje poput konferencijskih centara, maloprodajnih objekata i hotelskih soba u ovoj zgradi. Osmatračnica je na 116-om spratu.

  1. Lotte World Tower

Visina: 555 metara

Lotte World Tower je najviša zgrada u Južnoj Koreji kojoj je bilo potrebno 13 godina da se završi. Svečano je otvoren 2017. godine i nalazi se uz obale rijeke Han. Uovoj zgradi od 123 sprata nalaze se razne opservatorije za posmatranje. Zgrada je projektovana tako da može da izdrži zemljotrese jačine 9 stepeni Rihterove skale.

  1. One World Trade Center

Visina: 541 metar

One World Trade Center je sedma najviša zgrada na svijetu i najviša zgrada u SAD koja se nalazi u gradu New York-u. Neboder ima isto ime kao i originalni sjeverni toranj Svijetskog trgovinskog centra koji je srušen u smrtonosnim terosrističkim napadima 11. septembra 2001. godine. Arhitekta ove zgrade je David Childs koji je poznat po dizajniranju poznatih nebodera poput Burj Khalife i Wilis Tover-a. Izgradnja ovog nebodera je završena tri godine nakon pomenutog napada. One World Trade Center ima pozitivan uticaj na svijet korištenja kišnice i obnovljive energije.

  1. Guangzhou Chow Tai Fook Finance Centre

Visina: 530 metara

Guangzhou Chow Tai Fook Finance Centre finansijski centar, poznat i kao Guangzhou CTF Tower, nalazi se u predgrađu Guangdžou-a u Kini. Ova zgrada ima 111 spratova sa 5 podzemnih spratova. Svečano je otvoren 2016. godine. CTF toranj ima 95 liftova koji se kreću brzinom od 44 milje na sat. Projekat je u vlasništvu kompanije Chow Tai Fook Enterprises i nazvan je po njima. Zgrada Guangzhou CTF ima hotele, stambene kuće i hotele u tornju.

  1. Tianjin Chow Tai Fook Finance Centre

Visina: 530 metara

Tianjin Chow Tai Fook Finance Centre je četvrta najviša zgrada u Kini i deveta najviša zgrada na svijetu. Skoro je iste visine kao Guangzhou CTF toranj (koji je sledeći na našoj listi), ali je izgrađen poslije Guangzhou tornja te je samo zbog toga niže rangiran. Izgradnja ovog objekta završena ja 2018. godine.

  1. China Zun

Visina: 527,7 metara

China Zun poznat i kao CITIC Plaza dobio je ime po drevnom brodu. Ova zgrada od ukupno 108 spratova izgrađena je u dvije faze, prvo 2017. godine, a zatim ponovo 2018. godine. China Zun najviša je zgrada u Pekingu i svečano je otvorena u martu 2019. godine.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *