Za vas smo u ovom blogu pripremili 21 savjet sa kojim svaki dom može izgledati modernije i toplije. Unesite dašak kreativnosti i svjetlosti u svoje domove uz našu pomoć.
Ne morate kupovati skupi dizajnerski namještaj ili angažovati vojsku dizajnera kako biste modeerno i kreativno uredili vaš životni prostor. Uređenje stana ili kuće mora biti promišljen proces, ponekad i dugotrajan, te prilagođen prostoru kojim raspolažete i, naravno, vašim potrebama. Pristup uređenju nije isti kada ste samac ili imate pofrosicu, ako uređujete veliku kuću ili manji studio apartman. Kako bismo vam pomogli da uredite svoj dom kao profesionalac, donosimo savjete i ideje.
Uređenje dnevne sobe
Dnevni boravak je, pored kuhinje, centralno mjesto svakog stana ili kuće. U njemu provodimo najviše vremena, odmaramo se, družimo, radimo, vježbamo te je veoma važno da taj prostor bude ugodan, lijep, ali i funkcionalan. Evo o čemu trebate razmisliti prije nego što krenete u uređenje ili preuređenje dnevnog boravka.
Odredite stil dnevnog boravka
Odreživanje stila je možda najvažniji korak prilikom planiranja uređenja dnevnog boravka jer ćete prema njemu birati namještaj, dekoraciju, a najvjerovatnije uređivati i ostale prostorije u stanu ili kući. Vjerovatno već imate ideju o tome šta vam se otprilike sviđa, ali je bitno ići u određenom smjeru kako biste u konačnici bili zadovoljni. Nemojte da vas kasnije nervira lampa koja odudara od police za televizor ili tepih koji je „pojeo“ sofu umjesto da je istakne. Postoje brojni stilovi uređenja dnevne sobe, poput tradicionalnog, savremenog, toskanskog ili elegantnog, a trenutno su među najpopularnijim stilovima industrijski i modernistički stil uređenja.
Napravite tlocrt dnevne sobe
Nemojte preskakati ovaj korak prilikom uređenja dnevne sobe. Jedna stvar je imati viziju uglavi, a sasvim dtugi pogled na prostoriju ćete imati kada to vidite na papiru ili ekranu. Danas su na internetu dostupni mnogi programi pomoću kojih možete izraditi tlocrt bilo koje prostorije u stanu ili kući. Izrada tlocrta vam dozvoljava igranje rasporedom stvari u prostoru sve dok ne dobijete izgled koji će vas u potpunosti zadovoljiti.
Odaberite paletu boja
Paleta boja koju ćete koristiti u prostoru donekle je definisana stilom koji ste odabrali za vaš dnevni boravak. Važno je odabrati boje koje vam se sviđaju, ali ih i prilagoditi veličini dnevnog boravka, količini svijetla u prostoru, boji namještaja, što se prvenstveno odnosi na sofu ili garnituru. Paletu boja možete ukombinovati u izradi tlocrta i dobiti realan prikaz kako bi prostor mogao izgledati u konačnici.
Namještaj sa svrhom
Svaki komad namještaja u vašem dnevnom boravku bi trebao imati svrhu kako biste izbjegli besmisleno zatrpavanje prostora:
- Sofa i stolić bi trebalibiti na centralnoj poziciji u prostoru
- Fotelju za čitanje smjestite u ugao osmišljen za knjige i čitanje
- Pri kupovini tepiha imajte na umu da će on definisati prostor
Izbjegavajte kupovinu namještaja odjednom, radije kupujte komad po komad i polako stvarajte svoj idealan dnevni boravak.
Pažljivo sa rasvjetom
Odabir rasvjete za dnevni boravak ne znači samo kupovanje lampe koja vam se sviđa, jer lampa nije samo dekoracija. Rasvjeta utiče na atmosferu cijele prostorije i može je promjeniti na gore ili bolje. Razmišljajte o dimenziji rasvjetnih tijela te njihovoj jačini i boji:
- Birajte slojevitu rasvjetu kako biste mogli stvarati opuštajuću atmosferu ili pojačati osvjetljenje kada je to potrebno
- Velike lustere i visilice izaberite samo ako imate visoki strop u dnevnom boravku
- Postavite rasvjetna tijela u dijelovima dnevnog boravka koji su udaljeni od prozora
- Birajte topla žuta rasvjetna tijela kako ne biste sa hladnim svijetlom dobili utisak uredskog prostora
- Podne lampe malo udaljite od sofe kako vam ne bi svijetlile iznad glave osim kada se radi o kutku za čitanjeNemojte kupovati lampe i ostala rasvjetna tijela prije nego što odaberete glavne komade namještaja kao što su sofa, stolić i namještaj za televizor.
Nenametljivo mjesto za pohranu
Ogromni ormari ili regali u dnevnom boravku su stvar prošlosti. Bez obzira na veličinu vašeg stana ili kuće, mjesto za pohranu je uvijek dobro došlo, ali ne smije biti masivno i „gušiti“prostoriju. U modernom dnevnom boravku je mjesto za pohranu u namještaju za TV, a anjbolje je odabrati jednostavne podne zatvorene komade namještaja, tzv. Media sisteme. Dostupni su u različitim varijacijama, možete ih kombinovati prema vašim potrebama i pohranjivati u njih sve što ne želite da bude vidljivo u prostoru.
Promišljeno sa dekoracijama i tkaninama
Dekorativni predmeti i tkanine koje ćete odabrati za dnevnu sobu su na neki način završni pečat koji ćete dati toj prostoriji. U dekoracije spadaju:
- Zavjese
- Tepisi
- Lampe
- Jastučići i prekrivači
- Okviri za fotografije ili slike
- Vaze i različite figurice
Vrste tkanine i boje za zavjese i jastučiće birajte u odnosu na sofu ili garnituru, ali i tepih koji ste odabrali. Npr. ako je sofa neutralne boje, onda zavjese mogu biti upečatljive (ili obrnuto). Nikako nemojte pokušavati naglasiti svaki ugao ili predmet u dnevnoj sobi jer ćete dobiti haos u prostoru. Ne kupujte svaku dekoraciju koja vam se svidi ako taj predmet nema nikakvog smisla, ne pripada izabranom stilu ili je nefunkcionalan.U uređenju dnevne sobe bitno je postići balans kako bi to bio ugodan prostor jer u njemu, prvenstveno, odmarate. Pri dekorisanju je, takođe, pametnije komad po komad kako bi sve „sjelo“ na svoje mjesto. Uređenje dnevne sobe nije nešto što se uradi „preko noći“- Razmislite, istražujte, inspirišite se različitim stilovima jer ih možete i kombinovati, no ne pretjerujte u ničemu. U završnici je najbitnije da stvorite topao prostor koji će odražavati karakter vas i vaše porodice i gdje ćete uživati provoditi zajedničke trenutke.
Savjeti za uređenje malih stanova
Mali životni prostori su veliki izazov za uređenje jer uvijek nedostaje bar 10-ak kvadrata, bilo da se radi o dnevnom boravku, spavaćoj sobi, kuhinji ili kupatilu. Dodatnu muku za vlasnike predstavlja i sve prisutniji rad od kuće pa je u životni prostor potrebno ukombinivati i prostor za rad. Ipak, postoje trikovi i savjeti uz pomoć kojih od male kvadrature možete izvući maksimum.
Izbjegavajte tamne boje
Prvo i osnovno pravilo kod uređivanja malih stanova, a posebno kod dnevnog boravka je zaobilaženje tamnih paleta boja. To se odnosi na boju zidova i boju namještaja, pa je preporuka da zidove u malim stanovima bojite u bijelo, a veći komadi namještaja neka budu u neutralnoj boji. Malim prostorima ionako nedostaje prirodne svijetlosti, a tamnim bojama ćete dodatno tome doprinijeti. Ukoliko baš želite neki „statement“ zid, neka to bude mala površina, jer što je prostor svijetliji to izgleda veće.
Birajte namještaj sa prostorom za pohranjivanje
Nedostatak kvadrata neminovno znači i nedostatak prostora za pohranjivanje, stoga doskočite tom problemu sa komadima namještaja u koje ćete moći pospremiti stvari. Dobar izbor su klupice/sanduci, taburei, zatvorene komode za TV ili police koje se protežu kroz cijeli zid, a u koje možete slagati različite košare ili kutije.
Zaboravite na masivne komade namještaja
Ugaona garnitura u salonu možda izgleda savršeno, ali kada je preselite u vaš dnevni boravak shvatićete da je zauzela cijeli prostor. Sofa ili fotelje su puno praktičniji i vizualno prihvatljiviji izbor za male dnevne prostore. Što se tiče ostalih komada namještaja, trudite se što manje stvari imati na podu i radije postavite više polica na zidovima na kojima ćete moći odlagati predmete, knjige, dekoracije i slično. Idealno bi bilo izraditi namještaj po mjeri, ali takva opcija zavisi od budžeta kojim raspolažete.
Koristite prozračne i svijetle tkanine
Male dnevne ili spavaće sobe nisu mjesto za tamne dekore, zavjese i posteljinu, koliko god takve tkanine efektno izgledaju. Bijele ili prozračne tkanine će pustiti više svijetla u prostoriju i učiniti je vizualno većom.
Prenamjenite prostorije
Bez obzira što stan prema tlocrtu ima kuhinju i trpezariju, razmislite da li vam je potreban takav raspored prostorija. Možda trpezarijski sto možete postaviti u kuhinju, a trpezariju pretvoriti u radni prostor ukoliko vam je nužan.
Izbjegavajte glomazne dekorativne predmete
Mali stanovi u pravilu imaju niže stropoved pa glomazna rasvjetna tijela, iako su možda prekrasna, nisu dobar izbor za takve stanove. Sjenila su praktičan i vizualno prihvatljiv odabir jer neće „prepoloviti“ prostor.
Kuhinjske police umjesto ormarića
Male kuhinje možete povećati postavljanjem gornjih polica umjesto standardnih ormarića koji zatvaraju prostor. Police su ovde češći odabir i u osmišljavanju velikih kuhinja jer ostavljaju prostor za kreativnost pri dekorisanju i vaš „lični potpis“. Ne brinite za prašinu, predmeti u kuhinji su oni koje najčešće koristite i brišete, zar ne?
Unesite zelenilo u prostor
Manji stanovi u pravilu imaju i manje prozora, no osim rasvjetnim tijelima, prostor se može „oživjeti“ i biljkama. Npr. ako vam u kuhinji nedostaje pogled na nešto lijepo, osmislite mali ugao sa začinskim biljkama i prostorija će odmah dobiti sasvim drugačiji izgled.
Riješite se nepotrebnih stvari
Mali stanovi nisu mjesto u kojem ćete skladištiti ili izlagati sve što ste prikupljeli kroz život ili vam se sviđa. Morate se riješiti odjeće, predmeta i uređaja koji vam nisu potrebni ili ih više ne koristite kako bi prostor „prodisao“. Dekoracije isto svedite na minimum kako bi glavni komadi namještaja došli do izražaja. Praznično dekorisanje doma je prilika da se malo zaigrate sa dekoracijama i kreativnim idejama, ali ostatak godine oslobodite prostor. Ukoliko preuređujete ili kupujete mali stan, neka vam cilj bude „open space“ izvedba, a ne stan koji je podijeljen na nekoliko malih prostorija. Otvoreni prostor ostavlja puno više mogućnosti za maksimalno iskorištavanje svakog ugla u stanu i stvaranje prostora koji je ugodan i funkcionalan.
Kako urediti prostor da izgleda prostranije
Postizanje vizualno većeg prostora je moguće uz nekoliko jednostavnih, a često i povoljnih trikova za uređenje malih stanova.
Prozirni namještaj
Stakleni ili plastični namještaj koji je proziran će svaku prostoriju učiniti vizualno većom, nezavisno o tome da li se radi o hodniku ili dnevnom boravku. Srvar je u tome što namještaj koji je proziran ne zatvara prostoriju, propušta, ali i reflektuje svjetlost.
Ogledala
Ukomponujte ogledala u svaku prostoriju gdje je to moguće jer je to glavni adut za vizualno povećanje pfrostorije. Najbolji efekat ćete dobiti sa puno malih ogledala koja su postavljena u pravilan mozaik.
Igra bojama
Kao što smo i ranije naveli, izbjegavajte tamne boje zidova, pločica ili namještaja u malim prostorijama jer ćete ih time dodatno vizualno smanjiti i zatvoriti. Eventualno se možete poigrati sa prugicama ili tamnom bojom, ali na jednom zidu, kako biste postigli vizualno veću ili dublju prostoriju.
Nježne tkanine
Kao i kod odabira boja zidova, dekoracije poput zavjesa, tepiha, ukrasnih jastuka i prekrivača trebaju biti svijetlih i neutralnih boja. Za male stanove je preporuka čak izbjegavati zavjese, ali ako ih baš želite u dnevnoj ili spavaćoj sobi, odaberite tkanine koje su prozirne i prozračne ili u nježnim, pastelnim bojama.
Prazne police
Nemojte svaku policu u stanu ispuniti stvarima, već pokoju ostavite praznu. Na taj način ćete takođe dobiti utisak prozračnosti i otvorenosti u prostoru.
„Stapanje“ zida i namještaja
Iako je vrlo efektno imati komad namještaja koji je uz zid potpuno drugačije boje, trik sa kojim ćete povećati prostor je da komad namještaja bude u potpunosti iste boje kao i zid jer ćete postići utisak ujedinjenosti. Uvijek na umu imajte pravilo „manje je više“, stoga u malim prostorima koristite maksimalno tri različite boje, ali i vrste materijala kako biste zaokružili priču vašeg doma. U nastavku vam donosimo još nekoliko inspirativnih ideja za uređenje različitih prostorija u stanu ili kući.
Ideje za uređenje hodnika
Ideja 1: Manji komadi namještaja za odlaganje u hodniku neće zagušiti prostor, a vrlo su funkcionalni.
Ideja 2: U stanovima gdje ne postoji poseban prostor za hodnik, bojom zida možete vizualno „odvojiti“ dio koji je predviđen kao ulazni prostor.
Ideje za uređenje spavaće sobe
Ideja 1: Tapete u kombinaciji sa ogledalom su odličan trik za postizanje prostranosti u malim spavaćim sobama.
Ideja 2: Nedostatku prostora za ormare doskočite izradom visećih ormara po mjeri.
Ideje za uređenje dnevne sobe
Ideja 1: Sa različitim biljkama u prostoru nećete ni imati potrebu za dekoracijama, a dnevna soba će definitivno „prodisati“.
Ideja 2: Štrukature na zidu su idealne za vizualno produbljivanje prostorije, a ne moramo naglašavati koliko je takav zid efektan.
Ideja 3: Minimalizmom i jednostavnošću do elegancije.
Ideje za uređenje kuhinje
Ideja 1: Iako su kuhinja i dnevna soba jedna do druge, u ovakvoj izvedbi to uopšte ne primjećujete.
Ideja 2: Kuhinjska ostrva su sve popularniji odabir prilikom uređenja i odlična su zamjena za trpezarijski sto.
Ideje za uređenje kupatila
Ideja 1: Drveni namještaj unijet će dašak topline u moderno kupatilo.
Ideja 2: Odabir mozaik pločica za jedan zid kupatila učinit će ovaj prostor potpuno originalnim i nimalo dosadnim kao što to kupatila nekad znaju biti.
Zaključak
Sigurni smo da ćete primjeniti barem nekoliko naših savjeta za uređenje stana ili kuće prilikom planiranja uređenja ili preuređenja u vašem domu.