phone 066 707 777 phone 065 580 777 mail [email protected]

Najpoznatije arhitekte na svijetu čija djela su zauvijek promijenila istoriju čovječanstva

Prolazeći ulicama različitih gradova svakodnevno smo u prilici da vidimo mnogobrojne građevine koje ih krase, od najobičnijih stambenih zgrada do onih koje su stvorene prije više stotina pa i hiljada godina. Sve one simbolizuju određenu epohu i često predstavljaju asocijaciju na neko mjesto. Arhitekta koji osmišljava zgradu nikad ne radi sam. Uvijek je potreban neko ko će pomoći da se realizuju sve njegove ideje. Najčešće su to građevinske firme ili neke druge srodne kompanije koje se bave izgradnjom, nabavkom materijala i pretvaranjem ideje u stvarni projekat. Gdje god da krenemo arhitektura nas okružuje, a u nastavku vam donosimo neka od najpoznatijih imena koja stoje iza svih tih građevina.

 1. Antoni Gaudi

Gaudi je cijelu svoju karijeru proveo u Barseloni, gdje je izradio sve svoje projekte, od kojih je najpoznatija katedrala iz 1883. godine, poznata kao La Sagrada Familia. Njegov stil bio je raskošna mješavina baroknih, gotičkih, maurskih i viktorijanskih elemenata, a oslanjao se na oblike pronađene u prirodi – stupovi u crkvama nalik na drveće, valovito pročelje stambenog bloka zvanog Casa Milla (nadahnutog planinom Montserrat) i td. Njegovo djelo će imati veliki uticaj na sledeće generacije modernista.

2. Santiago Calatrava

Španski arhitekta, čiji rad je opisan kao neofuturistički. Njegove zgrade ćesto nalikuju rebrima izumrlih robotskih dinosaurusa, ako to uopšte i postoji. Njegovi projektiprivukli su svjetsku pažnju i stekli reputaciju golemih prekoračenja troškova. Ipak, njegov talenat se ne može osporiti i njegovo najpoznatije djelo je Transit hub za Svjetski trgovački centar (vizija u bijeloj boji, sa otvorom na vrhu iste kako bi dnevna svijetlost obasjavala sredinu glavne dvorane).

3. Frank Lloyd Wright

Ovaj arhitekta je revolucionirao arhitekturu 20. vijeka, a njegovo odrastanje na srednjem zapadu imalo je ključnu ulogu u oblikovanju njegovog senzibiliteta. Koristio je čistu geometriju sa naglaskom na horizontalnim ravnima. Njegova najpoznatija zgrada Falling Water ima naslagane pravougaone balkone koji kao da lebde iznad prirodnog vodopada ugrađenog u kuću. Kasnije u svojoj karijeri prihvatio je i zakrivljene elemente čiji izraz je pronašao u Muzeju Solomon R. Guggenheim.

4. Jeanne Gang

U arhitekturu većinom dominiraju muškarci, ali Jeanne Gang je jedna od rijetkih žena arhitektica koja je prihvatila velike projekte. Među njima su i dvije najviše zgrade na svijetu, Acqua (stambeni neboder sa 82 sprata u središtu Chicaga) i Vista Tower (93 sprata, takođe u Chicagu). Obe zgrade, kao i većina njenih projekata, izdvajaju se zbog inovativne, nepravilne fasade, valovitih oblika.

5. Philip Johnson

Johnson je sam po sebi bio dizajner, iako je poštenije reći da je više usavršavao tuđe ideje nego što je bio inovator. Najpoznatije njegovo djelo je reziodencija koju je izgradio za sebe 1949. godine. Glass House, prozirna kutija, smještena je među izvrsno uređene terene i bila je ispiracija mnogim arhitektama za korištenje staklene fasade.

6. Frank Gehry

Ovaj arhitekt trenutno je napoznatiji u svijetu zahvaljujući svom dizajnu iz 1997. godine, Guggenheim muzeju u Bilbau, u Španiji. Muzej podsjeća na veliki brod vezan uz rijeku Nervion. Još neki od njegovih projekata su Disney Hala i MIT State Center.

7. Daniel Burnham

Bio je arhitekt koji je izgradio ono što se naziva prvim neboderom 1886. godine: 130 stopa visoku zgradu Montauk u Chicagu. Poznat je po zgradi Flatiron Building u New York-u kaoi nadgledanju sajma koji je ušao u istoriju kao Bijeli grad.

8. Gordon Bunshaft

Bio je glavni zagovornik onoga što je postalo poznato kao internacionalni stil koji je za poslovne zgrade usvojio inovacije avangardnog dizajna s početka 20. vijeka. Glavni među njima bio je tzv. zid-zavjesa. Ovu metodu primjenio je na mnoge svoje projekte: Lever House, biblioteku Beinecke, Muzej Hirshorn i zgradu Solow.

9. Richard Rogers

Centar Pompidou prvi put je otvoren 1977. godine i djelo je ovog arhitekte. Izdvaja se zbog strukture koja se okreće iznutra prema van i ima staklene vanjske pokretne stepenice do visine zgrade. Još jedno njegovo djelo je sjedište londonskog Lloyda.

10. Norman Foster

Kreator je nebodera u londonskom finansijskom naselju nazvanog A:30 St Mary Axe ili The Gherkin koji je postao sinonim za London kao što je Eiffelov toranj za Pariz.

11. Zaha Hadid

Žena koja je osvojila verziju Oscara za arhitekturu, Pritzkerovu nagradu i bila je poznat apo futurističkom dizajnu koji je koristio zakrivljene linije. Iako je intenzivno gradila po cijelom svijetu ima samo jedan dovršen projekat, a to je luksuzni stan u Chelseau u New York-u.

12. Renzo Piano

Ovaj talijanski arhitekta najpoznatiji je po zgradi The Shard u Londonu, a riječ je o oštro suženom neboderu od 95 spratova, napravljen od stakla i čelika. Njegovi radovi bili su u rasponu od neo-brutalizma do elegantnih i svijetlom ispunjenih zgrada.

13. Oscar Niemeyer

Brazilski arhitekt najpoznatiji po izgradnji građanske zgrade za Brasiliju, planirani grad koji je i glavni grad Brazila od 1960. Godine.

14. Rem Koolhas

Najpoznatiji je po ogromnom sjedištu središnje kineske televizije u Pekingu od 44 sprata strukture koja izgleda kao da se uvija sama u sebe.

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *